DCS fanout cable, 1x MTP/PC-f - 6x LCDU/PC, G50/125 OM4
for connecting active components
DCS fanout cable MTP-LCDU, 12 fibres OM4
Product variants & stock
Download
| Article No. | Stock | Product | Number of fibres | Length (m) | Polarity | Number of connectors side A | Number of connectors side B | Number of fibres per connector A | Number of fibres per connector B | Gradation | Weight [kg] | Packing unit | GTIN / EAN |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 473700 | DCS fanout cable 1x MTP - 6x LCDU, equal length | 12 | 2.5 | A | 1 | 6 | 12 | 2 | equal length | 0.06 kg | 1 pc. | 40393910145076 | |
| 473701 | DCS fanout cable 1x MTP - 6x LCDU, graduated length | 12 | 2.5 | A | 1 | 6 | 12 | 2 | graduated length | 0.06 kg | 1 pc. | 40393910145069 | |
| 473705 | DCS fanout cable 1x MTP - 6x LCDU, equal length | 12 | 2.5 | C | 1 | 6 | 12 | 2 | equal length | 0.06 kg | 1 pc. | 40393910145038 | |
| 473706 | DCS fanout cable 1x MTP - 6x LCDU, graduated length | 12 | 2.5 | C | 1 | 6 | 12 | 2 | graduated length | 0.06 kg | 1 pc. | 40393910145021 |
Technical specifications
Thin, very flexible fibre-optic fanout cable (round cable, Ø 2.0 mm) with 12 fibres.
Low fire load due to its halogen-free flame-retardant LS0H sheath.
OM4 versions are available with 2.5 m standard length (other lengths on request).
Standard connectivity method can be type A or type C.
Sticker labelling at both cable ends.
Breakout seperation is effected with a thin divider housing.
The legs (Ø 2.0 mm) with LCD Uniboot (LCDU) plugs are numbered (1-6).
The legs can be ordered graded in length or of equal length.
Project-specific assemblies are available on request.
Low fire load due to its halogen-free flame-retardant LS0H sheath.
OM4 versions are available with 2.5 m standard length (other lengths on request).
Standard connectivity method can be type A or type C.
Sticker labelling at both cable ends.
Breakout seperation is effected with a thin divider housing.
The legs (Ø 2.0 mm) with LCD Uniboot (LCDU) plugs are numbered (1-6).
The legs can be ordered graded in length or of equal length.
Project-specific assemblies are available on request.
| DCS fanout cable (FR/LS0H) with 12 fibres OM4. High-performance connector assembly with MTP Elite and LCD Uniboot Intelli-Cross Pro. All connectors incl. push-pull boots. Sticker labelling at both cable ends. |
| Insertion Loss (IL) is determined by the latest measurement methods under EFL multimode excitation conditions (EFL = Encircled Flux Launch) at 850 nm in accordance with IEC 61280-4-1. |
| OM4 MTP-on-LCDU fanout cables are suitable for all high-performance applications in a data centre environment. The connection between six duplex ports and one parallel optic port enables quick and space-saving cabling of active components such as routers, switches, servers and storage systems. The fanout cables are assembled to a very high quality and guarantee optimum values for optical performance (IL/RL). |
| Smoke density | IEC 61034-1/-2, EN 61034-1/-2, VDE 0482-1034-1/-2 |
|---|---|
| Zero halogen no corrosive gases | IEC 60754-1/-2, EN 60754-1/-2, VDE 0482-754-1/-2 |
| Flame propagation | IEC 60332-1-2, EN 60332-1-2, VDE 0482-332-1-2 |
| Flame spread | IEC 60332-3-24 |
| LC standard (IEC) | IEC 61754-20 |
| MTP standard (IEC) | IEC 61754-7, IEC 61755-3-31, IEC 61755-3-32 |
| Polarity standard | TIA-568-C.3 Type A,B,C |
| Outer sheath material | FR/LSZH |
|---|---|
| Outer sheath colour | heather violet |
| Cable raw material | FO Indoor M-Patch / J-V(ZN)H, Eca |
| Leg length | 1 m |
| Connector type side A | MTP |
|---|---|
| Ferrule polishing side A | Elite PC 0° |
| Connector gender side A | female |
| Housing colour side A | magenta |
| Release mechanism side A | Push-Pull-Boot |
| Connector type side B | LCDU |
| Ferrule polishing side B | PC 0° |
| Housing colour side B | magenta |
| Release mechanism side B | Push-Pull-Tab |
| Fibre type | G50/125 OM4 |
|---|---|
| Colour code | IEC 60304 |
| IL maximal, connector A | 0.25 dB |
| IL typical, connector A | 0.15 dB |
| RL minimal, connector A | 35 dB |
| RL typical, connector A | 45 dB |
| IL maximal, connector B | 0.25 dB |
| IL typical, connector B | 0.12 dB |
| RL minimal, connector B | 35 dB |
| RL typical, connector B | 40 dB |
Documentation
-
GHMT PVP Certificates
Download PDF [ 231.319 KB ]
-
Datasheet
Download PDF [ 247.848 KB ]
-
Datasheet
Download PDF [ 246.396 KB ]
-
Datasheet
Download PDF [ 247.011 KB ]
-
Datasheet
Download PDF [ 246.495 KB ]
-
Datasheet
Download PDF [ 246.623 KB ]
-
Datasheet
Download PDF [ 249.75 KB ]
-
Technical drawing
Download COMPRESSED [ 575.794 KB ]