FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC
G50/125 OM3, Duplex Fig. 0
image similar
Product variants & stock
Download
| Article No. | Stock | Product | Length (m) | Weight [kg] | GTIN / EAN |
|---|---|---|---|---|---|
| 422531 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 1 | 0.04 kg | 40393910157840 | |
| 422532 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 2 | 0.06 kg | 40393910157833 | |
| 422533 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 3 | 0.08 kg | 40393910157826 | |
| 422534 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 4 | 0.1 kg | 40393910157819 | |
| 422535 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 5 | 0.12 kg | 40393910157802 | |
| 422536 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 6 | 0.14 kg | 40393910157796 | |
| 422537 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 7 | 0.16 kg | 40393910157789 | |
| 422538 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 8 | 0.18 kg | 40393910157772 | |
| 422539 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 9 | 0.2 kg | 40393910157765 | |
| 422540 | FO duplex patch cord ST/PC - FC/PC, G50/125 OM3 | 10 | 0.22 kg | 40393910157758 |
Technical specifications
Datwyler offers a broad range of terminated connectors for individual customer needs.
| Lifetime | 1000 connections with stable attenuation values |
|---|---|
| Reproducibility of the IL | a maximum of +/- 0.1dB |
| Fibre type | G50/125 OM3 |
| Ferrule material | Zirconia |
| IL maximal, connector A | 0.25 dB |
| IL typical, connector A | 0.15 dB |
| RL minimal, connector A | 30 dB |
| RL typical, connector A | 35 dB |
| Grade IEC61755, connector A (better than) | Bm2m |
| Standard connector A | IEC 61754-2 |
| IL maximal, connector B | 0.25 dB |
| IL typical, connector B | 0.15 dB |
| RL minimal, connector B | 30 dB |
| RL typical, connector B | 35 dB |
| Grade IEC61755, connector B (better than) | Bm2m |
| Standard connector B | IEC 61754-13 |
| Cable | Duplex Fig. 0 |
|---|---|
| Cable construction | I-V(ZN)HH (5.0x3.0mm) |
| Outer sheath material | LSZH |
| Outer sheath colour | turquoise |
| Impact | IEC 60794-1-21 E4 |
|---|---|
| Repeated bending | IEC 60794-1-21 E6 |
| Operating temperature | -10 °C - +60 °C |
|---|
| Connector type side A | ST/PC |
|---|---|
| Connector type side B | FC/PC |
| Connector cable retention | 100 |
| Minimum bending radius | 50 mm |
| Bending (IEC 60794-1-21 E11, reversible fibre attenuation) | ≤ 0,5 dB |
| Torsion (IEC 60794-1-21 E7, reversible fibre attenuation) | ≤ 0,1 dB |
| Tensile load (IEC 60794-1-21 E1 0,33% reversible fibre elongation) | 200 N |
| Crush resistance (IEC 60794-1-21 E3, reversible fibre attenuation) | ≤ 0,2 dB |