DCS patch cable, CS/PC - LCDU/PC, E9/125 G.652.D BLO
High-performance
Product variants & stock
Download
| Article No. | Stock | Product | Length (m) | Polarity | Weight [kg] | Packing unit | GTIN / EAN |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 42300000ZY | DCS patch cable CS/PC - LCDU/PC | 1 | A to B | 0.02 kg | 1 pc. | 40393910209389 | |
| 42300100ZY | DCS patch cable CS/PC - LCDU/PC | 2 | A to B | 0.03 kg | 1 pc. | 40393910209372 | |
| 42300200ZY | DCS patch cable CS/PC - LCDU/PC | 3 | A to B | 0.04 kg | 1 pc. | 40393910209365 | |
| 42300300ZY | DCS patch cable CS/PC - LCDU/PC | 4 | A to B | 0.06 kg | 1 pc. | 40393910209358 | |
| 42300400ZY | DCS patch cable CS/PC - LCDU/PC | 5 | A to B | 0.07 kg | 1 pc. | 40393910209341 |
Technical specifications
Duplex patch cable with CS® and LCDU connector with Intelli-Cross® mechanism for fast polarity change.
Compact cable design with FR/LS0H cable sheath (2.0 mm) and 2 fibres.
Available in standard lengths up to 5 m. Other lengths available on request.
Sticker labelling at both cable ends.
Each connector is equipped with push-pull tabs.
Compact cable design with FR/LS0H cable sheath (2.0 mm) and 2 fibres.
Available in standard lengths up to 5 m. Other lengths available on request.
Sticker labelling at both cable ends.
Each connector is equipped with push-pull tabs.
| Connectivity methods according to TIA-568-C.3 and EN 50174-1 |
| The CS to LCDU patch cables are suitable for all high-performance applications with duplex signals in the data center environment. The round patch cables are assembled with CS and LCD Uniboot Intelli-Cross Pro connectors (high-performance). The patch cables are assembled to a very high quality and guarantee optimum values for optical performance (IL/RL). |
| Cable | Round |
|---|---|
| Outer sheath material | FR/LSZH |
| Outer sheath colour | yellow |
| Smoke density | IEC 61034-1/-2 |
|---|---|
| Zero halogen no corrosive gases | IEC 60754-1/-2 |
| Flame propagation | IEC 60332-1-2 |
| Flame spread | IEC 60332-3-22 |
| Connector type side A | CS/PC |
|---|---|
| Ferrule polishing side A | PC 0° |
| Housing colour side A | blue |
| Connector type side B | LCDU/PC |
| Ferrule polishing side B | PC 0° |
| Housing colour side B | blue |
| Release mechanism side B | Push-Pull-Tab |
| Fibre type | E9/125 G.652.D BLO |
|---|---|
| Ferrule material | Zirconia |
| IL maximal, connector A | 0.25 dB |
| IL typical, connector A | 0.12 dB |
| RL minimal, connector A | 50 dB |
| RL typical, connector A | 55 dB |
| IL maximal, connector B | 0.25 dB |
| IL typical, connector B | 0.12 dB |
| RL minimal, connector B | 50 dB |
| RL typical, connector B | 55 dB |