FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC
E9/125 G.652.D BLO, Duplex Fig. 8
image similar
Product variants & stock
Download
| Article No. | Stock | Product | Length (m) | Polarity | Weight [kg] | GTIN / EAN |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 42131108ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 1 | A to B | 0.02 kg | 40393910086720 | |
| 42131208ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 2 | A to B | 0.03 kg | 40393910086713 | |
| 42131308ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 3 | A to B | 0.04 kg | 40393910086706 | |
| 42131408ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 4 | A to B | 0.05 kg | 40393910086690 | |
| 42131508ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 5 | A to B | 0.06 kg | 40393910086683 | |
| 42131608ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 6 | A to B | 0.06 kg | 40393910086676 | |
| 42131708ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 7 | A to B | 0.07 kg | 40393910086669 | |
| 42131808ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 8 | A to B | 0.08 kg | 40393910086652 | |
| 42131908ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 9 | A to B | 0.09 kg | 40393910086645 | |
| 42132008ZY | FO duplex patch cord LCD/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 10 | A to B | 0.09 kg | 40393910424980 |
Technical specifications
Datwyler offers a broad range of terminated connectors for individual customer needs.
| Lifetime | 1000 connections with stable attenuation values |
|---|---|
| Reproducibility of the IL | a maximum of +/- 0.1dB |
| Fibre type | E9/125 G.652.D BLO |
| Ferrule material | Zirconia |
| IL maximal, connector A | 0.25 dB |
| IL typical, connector A | 0.12 dB |
| RL minimal, connector A | 50 dB |
| RL typical, connector A | 55 dB |
| Grade IEC61755, connector A (better than) | B2 |
| Standard connector A | IEC 61754-20 |
| IL maximal, connector B | 0.25 dB |
| IL typical, connector B | 0.12 dB |
| RL minimal, connector B | 50 dB |
| RL typical, connector B | 55 dB |
| Grade IEC61755, connector B (better than) | B2 |
| Standard connector B | IEC 61754-4 |
| Cable | Duplex Fig. 8 |
|---|---|
| Cable construction | I-V(ZN)H (4.1 x 2.0mm) |
| Outer sheath colour | yellow |
| Impact | IEC 60794-1-21 E4 |
|---|---|
| Repeated bending | IEC 60794-1-21 E6 |
| Operating temperature | -10 °C - +60 °C |
|---|
| Connector type side A | LCD/PC |
|---|---|
| Connector type side B | SCD/PC |
| Connector cable retention | 100 |
| Minimum bending radius | 50 mm |
| Bending (IEC 60794-1-21 E11, reversible fibre attenuation) | ≤ 0,5 dB |
| Torsion (IEC 60794-1-21 E7, reversible fibre attenuation) | ≤ 0,1 dB |
| Tensile load (IEC 60794-1-21 E1 0,33% reversible fibre elongation) | 200 N |
| Crush resistance (IEC 60794-1-21 E3, reversible fibre attenuation) | ≤ 0,2 dB |