FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC
E9/125 G.652.D BLO, Duplex Fig. 8
image similar
Product variants & stock
Download
| Article No. | Stock | Product | Length (m) | Weight [kg] | GTIN / EAN |
|---|---|---|---|---|---|
| 42141108ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 1 | 0.02 kg | 40393910086508 | |
| 42141208ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 2 | 0.03 kg | 40393910086492 | |
| 42141308ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 3 | 0.04 kg | 40393910086485 | |
| 42141408ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 4 | 0.05 kg | 40393910086478 | |
| 42141508ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 5 | 0.06 kg | 40393910086461 | |
| 42141608ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 6 | 0.06 kg | 40393910086454 | |
| 42141708ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 7 | 0.07 kg | 40393910086447 | |
| 42141808ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 8 | 0.08 kg | 40393910086430 | |
| 42141908ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 9 | 0.09 kg | 40393910086423 | |
| 42142008ZY | FO duplex patch cord LSH/PC - SCD/PC, E9/125 G.652.D OS2 | 10 | 0.1 kg | 40393910086416 |
Technical specifications
Datwyler offers a broad range of terminated connectors for individual customer needs.
| Lifetime | 1000 connections with stable attenuation values |
|---|---|
| Reproducibility of the IL | a maximum of +/- 0.1dB |
| Fibre type | E9/125 G.652.D BLO |
| Ferrule material | Zirconia |
| IL maximal, connector A | 0.25 dB |
| IL typical, connector A | 0.12 dB |
| RL minimal, connector A | 50 dB |
| RL typical, connector A | 55 dB |
| Grade IEC61755, connector A (better than) | B2 |
| Standard connector A | IEC 61754-15 |
| IL maximal, connector B | 0.25 dB |
| IL typical, connector B | 0.12 dB |
| RL minimal, connector B | 50 dB |
| RL typical, connector B | 55 dB |
| Grade IEC61755, connector B (better than) | B2 |
| Standard connector B | IEC 61754-4 |
| Cable | Duplex Fig. 8 |
|---|---|
| Cable construction | I-V(ZN)H (4.1 x 2.0mm) |
| Outer sheath colour | yellow |
| Impact | IEC 60794-1-21 E4 |
|---|---|
| Repeated bending | IEC 60794-1-21 E6 |
| Operating temperature | -10 °C - +60 °C |
|---|
| Connector type side A | LSH/PC |
|---|---|
| Connector type side B | SCD/PC |
| Connector cable retention | 100 |
| Minimum bending radius | 50 mm |
| Bending (IEC 60794-1-21 E11, reversible fibre attenuation) | ≤ 0,5 dB |
| Torsion (IEC 60794-1-21 E7, reversible fibre attenuation) | ≤ 0,1 dB |
| Tensile load (IEC 60794-1-21 E1 0,33% reversible fibre elongation) | 200 N |
| Crush resistance (IEC 60794-1-21 E3, reversible fibre attenuation) | ≤ 0,2 dB |