FO connector termination MTP/APC SM
Optical performance values
This product is not available in your region!
Product variants & stock
Download
| Article No. | Stock | Product | Weight [kg] | Packing unit | GTIN / EAN |
|---|---|---|---|---|---|
| 57171800ZY | Connector US Conec MTP/APC Elite SM | 0.3 kg | 1 pc. | 40393910216561 |
Technical specifications
| MTP® is a registered brand of US Conec. |
| Connector type | MTP/APC |
|---|---|
| Fibre class | Singlemode |
| Ferrule material | Polyphenylene sulfide resin |
| Number of fibres | 12 |
| Insertion loss (IL), maximal | 0.3 dB |
| Insertion loss (IL), typical | 0.1 dB |
| Return loss (RL), minimal | 65 dB |
| Return loss (RL), typical | 70 dB |