HD-DCS Breakout cables MTP-MTP, 12-144 fibres OS2
for interconnecting HD-DCS modules
HD-DCS Breakout cables MTP-MTP, 12-144 fibres OS2
Specifiche tecniche
Compact, metal-free cable construction with FR/LS0H cable sheath and 12 to 144 fibres.
OS2 versions available (Euroclass B2ca on request).
Sticker labelling at both cable ends.
The length of individual cables ("legs") may be defined on the basis of a specific project (standard 0.55 m, max. 4.0 m).
All individual cables are assembled using MTP® connectors with high-performance 12-fibre Elite® ferrules (MTP8/MTP24 available on request).
Standard connectivity methods can be type A or type C (other types available on request).
The cables are fitted at both ends with protective sleeves.
OS2 versions available (Euroclass B2ca on request).
Sticker labelling at both cable ends.
The length of individual cables ("legs") may be defined on the basis of a specific project (standard 0.55 m, max. 4.0 m).
All individual cables are assembled using MTP® connectors with high-performance 12-fibre Elite® ferrules (MTP8/MTP24 available on request).
Standard connectivity methods can be type A or type C (other types available on request).
The cables are fitted at both ends with protective sleeves.
| HD-DCS Breakout cables (FR/LS0H) with 12-144 fibres OS2. High-performance connector assembly at either end with MTP Elite (male). Sticker labelling at both cable ends. Test reports on all MTP connectors. |
| OS2 MTP-on-MTP Breakout cables are suitable for all high-performance applications with duplex and parallel optic signals in a data centre environment. They are particularly used when installation requires sturdy, metal-free indoor cables that provide enhanced crush resistance. For duplex applications, the pre-assempled connectors at either end of the cable are connected to the HD-DCS modules. The HD-DCS Breakout cables are assembled to a very high quality and guarantee optimum values for optical performance (IL/RL). |
| Propagazione della fiamma | IEC 60332-1-2 |
|---|---|
| Standard MTP (IEC) | IEC 61754-7, IEC 61755-3-31, IEC 61755-3-32 |
| Standard di polarità | TIA-568-C.3 Type A,B,C |
| Materiale della guaina esterna | FR/LSZH |
|---|---|
| Colore della guaina esterna | giallo |
| Tipo di connettore lato A | MTP |
|---|---|
| Finitura della ferrula lato A | Elite APC 8° |
| Connector gender side A | male |
| Colore dell’alloggiamento lato A | giallo |
| Tipo di connettore lato B | MTP |
| Finitura della ferrula lato B | Elite APC 8° |
| Connector gender side B | male |
| Colore dell’alloggiamento lato B | giallo |
| Tipologia di fibra | E9/125 G.652.D BLO |
|---|---|
| Codice colore | IEC 60304 |
| IL maximal, connettore A | 0.3 dB |
| IL tipico, connettore A | 0.1 dB |
| RL minimal, connector A | 65 dB |
| RL typical, connector A | 70 dB |
| IL maximal, connettore B | 0.3 dB |
| IL tipico, connettore B | 0.1 dB |
| RL minimal, connector B | 65 dB |
| RL typical, connector B | 70 dB |
Documentazione
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 119,328 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 116,867 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 118,574 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 119,901 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 119,329 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 118,026 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 116,991 KB ]
-
Scaricare PDF [ 153,445 KB ]