HD-DCS Fanout cables MTP-LCDU, 12 fibres OM4
for connecting active components
HD-DCS Fanout cables MTP-LCDU, 12 fibres OM4
Specifiche tecniche
Thin, very flexible fibre-optic fanout cable (round cable, Ø 2.0 mm) with 12 fibres.
Low fire load due to its halogen-free flame-retardant LS0H sheath.
Available with 2.5 m standard length (other lengths on request).
Standard connectivity method can be type A or type C.
Sticker labelling at both cable ends.
Breakout seperation is effected with a thin divider housing.
The legs (Ø 2.0 mm) with LCD Uniboot (LCDU) plugs are numbered (1-6).
The legs can be ordered graded in length or of equal length.
Project-specific assemblies are available on request.
Low fire load due to its halogen-free flame-retardant LS0H sheath.
Available with 2.5 m standard length (other lengths on request).
Standard connectivity method can be type A or type C.
Sticker labelling at both cable ends.
Breakout seperation is effected with a thin divider housing.
The legs (Ø 2.0 mm) with LCD Uniboot (LCDU) plugs are numbered (1-6).
The legs can be ordered graded in length or of equal length.
Project-specific assemblies are available on request.
| HD-DCS Fanout cables (FR/LS0H) with 12 fibres. High-performance connector assembly with MTP Elite and LCD Uniboot Intelli-Cross Pro. All connectors incl. push-pull tabs. Sticker labelling at both cable ends. Test reports (IL/RL) on all connectors. |
| Insertion Loss (IL) is determined by the latest measurement methods under EFL multimode excitation conditions (EFL = Encircled Flux Launch) at 850 nm in accordance with IEC 61280-4-1. |
| MTP-on-LCDU fanout cables are suitable for all high-performance applications in a data centre environment. The connection between six duplex ports and one parallel optic port enables quick and space-saving cabling of active components such as routers, switches, servers and storage systems. The fanout cables are assembled to a very high quality and guarantee optimum values for optical performance (IL/RL). |
| Propagazione della fiamma | IEC 60332-1-2 |
|---|---|
| Standard LC (IEC) | IEC 61754-20 |
| Standard MTP (IEC) | IEC 61754-7, IEC 61755-3-31, IEC 61755-3-32 |
| Standard di polarità | TIA-568-C.3 Type A,B,C |
| Materiale della guaina esterna | FR/LSZH |
|---|---|
| Colore della guaina esterna | heather violet |
| Tipo di connettore lato A | MTP |
|---|---|
| Finitura della ferrula lato A | Elite PC 0° |
| Connector gender side A | female |
| Colore dell’alloggiamento lato A | magenta |
| Tipo di connettore lato B | LCDU |
| Finitura della ferrula lato B | PC 0° |
| Colore dell’alloggiamento lato B | magenta |
| Tipologia di fibra | G50/125 OM4 |
|---|---|
| Codice colore | IEC 60304 |
| IL maximal, connettore A | 0.25 dB |
| IL tipico, connettore A | 0.15 dB |
| RL minimal, connector A | 35 dB |
| RL typical, connector A | 45 dB |
| IL maximal, connettore B | 0.25 dB |
| IL tipico, connettore B | 0.15 dB |
| RL minimal, connector B | 35 dB |
| RL typical, connector B | 45 dB |
Documentazione
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 114,464 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 116,165 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 117,66 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 123,933 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 114,461 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 116,897 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 116,742 KB ]
-
Scaricare PDF [ 239,056 KB ]
-
Certificati GHMT PVP
Scaricare PDF [ 241,004 KB ]
-
Certificati GHMT PVP
Scaricare PDF [ 252,277 KB ]