HD-DCS Fanout cables MTP-LCDU, 12 fibres OS2
for connecting active components
HD-DCS Fanout cables MTP-LCDU, 12 fibres OS2
Specifiche tecniche
Thin, very flexible fibre-optic fanout cable (round cable, Ø 2.0 mm) with 12 fibres.
Low fire load due to its halogen-free flame-retardant LS0H sheath.
Available with 2.5 m standard length (other lengths on request).
Standard connectivity method can be type A or type C.
Sticker labelling at both cable ends.
Breakout seperation is effected with a thin divider housing.
The legs (Ø 2.0 mm) with LCD Uniboot (LCDU) plugs are numbered (1-6).
The legs can be ordered graded in length or of equal length.
Project-specific assemblies are available on request.
Low fire load due to its halogen-free flame-retardant LS0H sheath.
Available with 2.5 m standard length (other lengths on request).
Standard connectivity method can be type A or type C.
Sticker labelling at both cable ends.
Breakout seperation is effected with a thin divider housing.
The legs (Ø 2.0 mm) with LCD Uniboot (LCDU) plugs are numbered (1-6).
The legs can be ordered graded in length or of equal length.
Project-specific assemblies are available on request.
| HD-DCS Fanout cables (FR/LS0H) with 12 fibres. High-performance connector assembly with MTP Elite and LCD Uniboot Intelli-Cross Pro. All connectors incl. push-pull tabs. Sticker labelling at both cable ends. Test reports (IL/RL) on all connectors. |
| MTP-on-LCDU fanout cables are suitable for all high-performance applications in a data centre environment. The connection between six duplex ports and one parallel optic port enables quick and space-saving cabling of active components such as routers, switches, servers and storage systems. The fanout cables are assembled to a very high quality and guarantee optimum values for optical performance (IL/RL). |
| Propagazione della fiamma | IEC 60332-1-2 |
|---|---|
| Standard LC (IEC) | IEC 61754-20 |
| Standard MTP (IEC) | IEC 61754-7, IEC 61755-3-31, IEC 61755-3-32 |
| Standard di polarità | TIA-568-C.3 Type A,B,C |
| Materiale della guaina esterna | FR/LSZH |
|---|---|
| Colore della guaina esterna | giallo |
| Tipo di connettore lato A | MTP |
|---|---|
| Finitura della ferrula lato A | Elite APC 8° |
| Connector gender side A | female |
| Colore dell’alloggiamento lato A | giallo |
| Tipo di connettore lato B | LCDU |
| Finitura della ferrula lato B | PC 0° |
| Colore dell’alloggiamento lato B | blu |
| Tipologia di fibra | E9/125 G.652.D BLO |
|---|---|
| Codice colore | IEC 60304 |
| IL maximal, connettore A | 0.3 dB |
| IL tipico, connettore A | 0.1 dB |
| RL minimal, connector A | 65 dB |
| RL typical, connector A | 70 dB |
| IL maximal, connettore B | 0.25 dB |
| IL tipico, connettore B | 0.1 dB |
| RL minimal, connector B | 50 dB |
| RL typical, connector B | 55 dB |
Documentazione
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 120,859 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 122,497 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 124,497 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 130,73 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 120,859 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 123,006 KB ]
-
Scheda tecnica
Scaricare PDF [ 123,142 KB ]
-
Scaricare PDF [ 252,335 KB ]
-
Testo di gara
Scaricare COMPRESSED [ 17,517 KB ]